|
Stadig usikkerhed i den amerikanske økonomi |
|
|
 |
|
De finansielle markeder styres stadigvæk af usikkerheden i den amerikanske økonomi. De seneste dage har vi været vidne til en vis fortrøstning med hensyn til dybden/længden af en eventuel amerikansk recession. Dette har udmøntet sig i let stigende aktiekurser.
Men markedet er stadig utrolig sårbart og fredagens nøgletal sendte igen de amerikanske aktier kraftigt ned. Tendensen med faldende aktiekurser fortsætter i denne uge. De fjernøstlige markeder lukkede stort set alle sammen i negativt territorium, og værst gik det ud over det toneangivende japanske indeks, der lukkede med et fald på mere end 4%.
Usikkerhed i valutakurserne Et andet tegn på at usikkerheden langt fra er ovre, er udviklingen i valutakurserne. Over weekenden har vi været vidne til stigninger i de klassiske lånevalutaer, - til eksempel kan det nævnes, at den japanske yen er steget - mere end 3% - fra 4,63 (lukkekurs den 27.2) til 4,77 i dag.
Når yen og Co. er stigende, falder de typiske højrentevalutaer ofte, og selvom den tyrkiske lire har vist sig utrolig modstandsdygtig i den seneste tid, har den dog også måtte bøje sig, og har her i starten af ugen ligget under 4 kr. i dansk regning.
Faldende renter
Kigger man nærmere på udviklingen i den 10-årige danske rente, har man et godt billede af 2008, som det ser ud indtil nu.
Januar viste massive rentefald som følge af de faldende aktiekurser og pengenes flugt til en mere sikker placering af sine penge. I februar begyndte aktiekursernes fald så efterhånden at ebbe ud. Ikke at der ikke stadigvæk var store bevægelser, men det var en mere sidelæns bevægelse og til sidst med pil op af. De allersidste dage af februar kan man igen aflæse aktiemarkedets usikkerhed i rentebevægelsen.
Faldet i renterne har været omkring 0,2 basispunkter på ganske få dage. Og der er nok heller ikke mange, der ikke gerne – i bagklogskabens ulidelige klare lys – gerne ville have solgt sine aktier og undgået det seneste fald i aktierne.
Bevægelserne understreger endnu engang vigtigheden af fordelingen af aktivklasserne på både aktier og obligationer i en bred portefølje. |
|
| |
|