Emerging Markets PDF Udskriv

global_637x87

global_logo_lille

Global Evolution er 100% specialiseret i kapitalforvaltning inden for Emerging Markets.

Teamet bag Global Evolution har rådgivet andre danske investeringsforeninger i en længere årrække og har lang erfaring inden for Emerging Markets og risikostyring.

 

I forhold til vores forventninger om en positiv afslutning på året for emerging markets aktiver generelt, var de realiserede afkast på emerging markets-obligationer svagt skuffende. Dette til trods for, at statistikker fra Emerging Portfolio Fund Research endnu en gang viste pæn tilgang af investeringer til investeringsforeninger fokuseret på emerging markets-obligationer, - det være sig obligationer udstedt i lokal valuta eller i dollar.

På især de centraleuropæiske valutamarkeder såvel som som det internationale obligationsmarked gav græske budgetproblemer og en deraf følgende nedjustering af kreditvurderingen til BBB+ hos Standard & Poors og Fitch anledning til panderynken. Kreditpræmien på Grækenland målt ved det 5-årige Credit Default Spread (CDS) steg således kortvarigt til mere end 3,00 %-point, hvilket betød, at mere end 20 emerging markets-stater nu handlede på lavere kreditpræmie end Eurozone-medlemslandet. Grænsen mellem emerging markets-landerisiko og kreditrisikoen på modne lande blev hermed yderligere udvisket. En anden kilde til modvind for afkastudviklingen i december var, at bedre jobdata i USA udløste spekulation om en tidligere end hidtil antaget normalisering af den nuværende superlempelige pengepolitik. Spekulationerne bidrog blandt andet til, at den 10-årige rente i USA på blot én måned steg med 0,64 %-point til 3,84 %.

Omfanget af ny gældsudstedelse var minimal og langt lavere end forudset af os. Senegal (B+) og Brasilien (BBB-) var således de eneste lande der tegnede sig for nyt udbud af international gæld. I Senegals tilfælde gjalt det USD 200 mio. i en ny 8,75 % 2015 ved en effektiv rente på 9,25 %, mens Brasilien forhøjede den eksisterende 5,875% 2019 med USD 500 mio. ved en effektiv rente på 4,75 %.

Til trods for den ovennævnte stigning i de amerikanske markedsrenter præsterede vores sammenligningsindeks, EMBI Global Diverfied (hedged til DKK), et månedligt afkast på 0,39 % godt hjulpet af en indsnævring i rentespændet på 0,56 %-point til 2,88 %-point. For hele 2009 nåede afkastet hermed op på 30,38 %.

Efter et flot afkast i 2009 melder spørgsmålet sig, om afkastpotentialet for 2010 er udtømt. Vi mener, at afkastpotentialet er til stede. Sammenligner man eksempelvis emerging markets-økonomiernes fundamentale nøgletal med tilsvarende nøgletal i de gamle G7-økonomier, kan man sagtens argumentere for en yderligere reduktion af rentespændet fra de nuværende 2.88 %-point. Historien udgør ingen hindring, idet rentespændet målt ved EMBI Global Diversifed stadig er pænt højere end den foreløbige laveste rekord på 1,62 %- point sat den 1. juni 2006. De tekniske markedsforhold for 2010 virker fornuftige.

Vi forventer en øget tilstrømning af nye investeringer, og alene i 1. kvartal er der tale om afdrag og kuponbetalinger på eksisterende gæld på henved USD 22 mia. Samtidig er vi opmærksomme på, at mere end 45 % af de USD 67 mia. i anslået gældsudstedelse i 2010 ventes at komme fra Argentina, Venezuela, Polen, Rusland og Tyrkiet. Vi forventer et positivt marked fra begyndelsen af januar og vælger taktisk at holde en lav kontantbeholdning kombineret med overvægte til højbeta-lande som Argentine og Venezuela. Omfanget af ny gældsudstedelse ventes imidlertid at tiltage, hvilket senere i kvartalet kan hæmme afkastmulighederne.

 

 

 
Handelsinvest, Søndergade 5, 7400 Herning, Danmark, Telefon: +45 9712 3355 | info@handelsinvest.dk | sitemap