Dansk økonomi ned i gear PDF Udskriv
DK_03.jpg

Dansk økonomi ned i gear - men fortsat vækst

 
{DWTextInclude : 102}   De danske aktier har i den seneste måned oplevet et markant kursfald med næsten hele årets stigninger forsvundet ud i den blå luft.

Over de seneste år har stigningstakten i danske aktier været i særklasse god. Hvad der klarer sig ekstra godt i gode tider, har en tendens til at klare sig dårligere i mere urolige tider.


danmark_lille.jpgNovember har ikke været god for Danmarks største virksomhed A.P. Møller-Mærsk, som er faldet med 15% på én måned.

Anderledes er det gået for Novo Nordisk, som gennem november måned har vist store kursudsving, men ved månedsskift var aktien i et lille plus.

Medicinalvirksomheden Alk-Abello måtte meddele, at den amerikanske test af deres medicin mod græsallergi har fejlet. Aktien blev sendt ned med 40%, men er senere handlet en smule op igen.

Med et overordnet fald i aktiekurserne betyder nødvendigvis ikke, at man skal undlade at investere i Midtinvest Danmark i den kommende tid. Blot skal man ikke forvente de meget høje stigningstakter, som har været kendetegnende over en længere periode.

De seneste tal fra Danmarks Statistik vedrørende dansk økonomi viser en stigning på 1,3% i bruttonationalproduktet for tredje kvartal 2007, som kommer efter et fald på 0,4% i andet kvartal. Dette gav et tiltrængt løft til dansk økonomi.

I forhold til tredje kvartal sidste år er bruttonationalproduktet vokset med 1,8%, mens væksten i de tre første kvartaler var 1,7% målt i forhold til samme periode sidste år.  

bnp_lille.jpgStigningen sker på baggrund af øgede investeringer og øget forbrug. Det bliver svært at komme op på forriges år vækst på 3,5%, men med en vækst på 1,8% i indeværende år kan dansk økonomi ikke betegnes som værende gået i stå, men derimod som sund og robust med en fornuftig forventet vækstrate i de kommende år.

Ligeledes fortsatte ledigheden med at falde i oktober til 3,0% fra 3,1% i september og er nu således nede på kun 81.700 ledige. Dermed faldt ledigheden med 3.900 fra september til oktober, og gennem de seneste tre måneder er ledigheden faldet med hele 8.700.

Inflationstakten i Danmark var 1,8% i oktober, hvilket svarer til en stigning på 0,6% i forhold til måneden forinden. Inflationen i euroområdet steg i samme periode med 0,5% til 2,6%. Inflationen i Danmark er således stadig noget lavere end inflationen i euroområdet

Kerneinflationen steg i Danmark med 0,5% til 1,7%, mens den i euroområdet steg med 0,1% til 2,1%. Kerneinflationen i Danmark er således fortsat lavere end i euroområdet.

Med til historien hører også muligheden for en overophedning af den danske økonomi.

Link til Midtinvest Danmark

 
 
Handelsinvest, Østergade 2, 7400 Herning, Danmark, Telefon: +45 9712 3355 | info@handelsinvest.dk | sitemap