Danske investeringsforeninger er blandt de billigste PDF Udskriv

 

gris_637x87

InvesteringsForeningsRådet har taget initiativ til at analyse, hvad det koster at investere i investeringsbeviser i Danmark og i en række af de lande, vi traditionelt sammenligner os med. Formålet er at få undersøgt, om danske private investorer betaler mere i omkostninger end investorer fra det øvrige Europa.

Ultimo 2008 ejede 850.000 private danskere investeringsbeviser. Investorerne betaler en pris for ydelsen fra investeringsforeningen. Prisen dækker investeringsforeningens udgifter til f.eks. markedsføring, distribution, porteføljerådgivning, revision, depotbankfunktion, offentlige myndigheder og løn. Disse udgifter trækkes løbende fra i investorernes afkast. Lavere omkostninger betyder derfor alt andet lige højere afkast. Derfor er der stor interesse for omkostningerne ved at investere i forening.

Hovedkonklusionerne

  • De danske investeringsforeninger placerer sig stadig blandt de billigste i Europa.
  • Danmark er tredje billigst på aktieområdet - både målt på aktivt styrede og passivt styrede afdelinger.
  • En investor med 100.000 kroner investeret i en aktivt styret aktieafdeling fra en dansk investeringsforening sparer årligt 310 kroner i forhold til gennemsnittet i de 11 øvrige europæiske lande i analysen.
  • Danmark er også tredje billigst på obligationsområdet.

    Analysen dækker flere end 24.000 afdelinger/fonde og omfatter 12 lande, der tegner sig for 96 % af den samlede opsparing i UCITS i Europa. Danmark har den mindste forvaltede kapital - men har trods dette omkostninger i den laveste ende. Danmark ligger under omkostningsgennemsnittet i samtlige kategorier (typer af afdelinger).

    Fuldt sammenlignelige tal
    Analysen er baseret på nøgletallet TER - Total Expense Ratio. Analysen baserer sig på data fra Lipper/Fitzrovia, som er specialister i at måle omkostninger på tværs af landegrænser. Lipper/Fitzrovia indsamler TER-data fra 11 europæiske lande, men ikke fra Danmark. Derfor har InvesteringsForeningsRådet beregnet tallene for de danske foreninger - gjort op efter sammenlignelige principper og med et tilsvarende univers af afdelinger.

    TER svarer til det danske begreb administrationsomkostninger, som er omkostningerne ved driften af foreningen/afdelingen - altså f.eks. omkostninger til porteføljerådgivning, distribution, markedsføring, lønninger, IT, depotbankfunktion, revision og offentlige myndigheder.

    Administrationsomkostningerne er en del af investors udgifter ved at investere i forening. Derudover kan der - både i Danmark og udlandet - være et emissionstillæg og indløsningsfradrag. Disse data indsamles ikke på systematisk vis og kan derfor ikke sammenlignes på tværs af landegrænser. Nøgletallet ÅOP, som er er en dansk opfindelse, dækker samtlige investors omkostninger.


Nyhed skrevet af IFR.

 

 
Handelsinvest, Søndergade 5, 7400 Herning, Danmark, Telefon: +45 9712 3355 | info@handelsinvest.dk | sitemap